Przyczyny zespołu suchego oka

Zespół suchego oka to jedna z dolegliwości, które pojawiają się u wielu osób. Wynika ona z niewłaściwego nawilżenia powierzchni oka, na skutek niedoboru wydzieliny łzowej lub nieprawidłowej struktury filmu łzowego stanowiącego warstwę ochronną. W ostatnich latach coraz więcej osób odczuwa objawy zespołu suchego oka, występujące na skutek zmian środowiskowych, trybu życia, starzenia się społeczeństwa oraz czasu, jaki spędzamy przed monitorami.

Przyczyny występowania zespołu suchego oka

Zespół suchego oka pojawia się u osób dużo pracujących przed monitorem komputera lub smartfona, co powoduje obniżanie częstotliwości mrugania i niedostatecznego rozprowadzania filmu łzowego po powierzchni oka. Inne przyczyny występowania tej dolegliwości to również schorzenia skórne i układu nerwowego czy przyjmowane leki, np. beta-blokery.

Przerwanie filmu łzowego lub zmiana składu wydzieliny produkowanej przez gruczoły łzowe może doprowadzić do utraty jego stabilności i ciągłości, a tym samym do nadwrażliwości oka na czynniki zewnętrzne. Film łzowy stanowi bowiem warstwę ochronną dla oka, dostarczając również jego górnym warstwom składników odżywczych i tlenu. Oko o niewystarczającej ilości filmu łzowego jest bardziej narażone na przenikanie drobnoustrojów sprzyjających infekcji, a rogówka może wysychać, bliznowacieć i mętnieć, co wywołuje trwałe zaburzenia postrzegania. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zespol-suchego-oka

Jak przeciwdziałać zespołowi suchego oka?

W większości przypadków u osób cierpiących na to schorzenie wystarczy nieco zmienić warunki pracy czy otoczenie wokół nich i zastosować doraźnie krople nawilżające lub tzw. sztuczne łzy. Krople do oczu marki Acuvue blink pozwalają na złagodzenie objawów zarówno uporczywego, jak i nieco lżejszego zespołu suchego oka. Acuvue blink mogą znacznie podnieść zwłaszcza komfort funkcjonowania osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem, co wywołuje nasilenie u nich objawów zespołu suchego oka. Warto również, aby zadbały one o wyeliminowanie z najbliższego otoczenia czynników, które mogą przyczyniać się do zaostrzenia objawów tej dolegliwości wyłączając klimatyzację czy przykręcając grzejnik. Pomieszczenia, które muszą być ogrzewane, należy regularnie wietrzyć, a po pracy dajmy odpocząć oczom w trakcie spaceru wśród zieleni.

W przypadku zespołu suchego oka spowodowanego przez inne schorzenia, uraz okaz lub przyjmowanie leków, należy skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie środki prowadzące do złagodzenia objawów tej dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here