Jakie objawy dają choroby reumatyczne

Schorzenia reumatyczne dotykają wielu osób w różnym wieku. Niekiedy dają one niespecyficzne objawy, co powoduje, że mogą być trudne w diagnozowaniu. Na jakie symptomy należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Schorzenia reumatyczne – przyczyny

Do chorób reumatycznych zalicza się zróżnicowane dolegliwości, które dotykają stawów, kości oraz tkanki łącznej.

Medycyna nie poznała jeszcze w pełni przyczyn, jakie mogą powodować schorzenia reumatyczne, określone także mianem reumatyzmu. Wynika to z faktu, że najczęściej są one wywołane reakcją autoimmunologiczną, czyli zaburzeniami w pracy układu odpornościowego, gdy organizm sam atakuje własne tkanki.

Dodatkowo chorobom reumatycznym mogą sprzyjać także niezdrowy tryb życia, między innymi nieprawidłowa dieta, brak ruchu, przebyte infekcje wirusowe. Zdarza się też, że choroby te występują rodzinnie, czyli są one determinowane czynnikami genetycznymi.

Do jakiego lekarza się udać?

Schorzeniami reumatycznymi zajmuje się reumatolog. Jest to lekarz posiadający specjalność w reumatologii, który trudni się diagnostyką, zapobieganiem oraz leczeniem tych dolegliwości.

Pacjenci mają obecnie możliwość udania się do lekarza jak reumatolog prywatnie oraz na NFZ.

Objawy chorób reumatycznych

Schorzenia reumatyczne mogą dawać zróżnicowane objawy, stąd też często trudno je zdiagnozować. To powoduje, że wielu pacjentów trafia do lekarza reumatologa dość późno.

Do symptomów chorób reumatycznych zaliczane są głównie:

– obrzęki stawów
– bóle stawów
– wysypki w obrębie stawów
– sztywność stawów
– guzki stawowe
– deformacje stawów
– uczucie ciepła i zimna w stawach
– stan podgorączkowy i gorączka
– uczucie zmęczenia, znużenia
– utrata apetytu
– zmiany wagi

Dodatkowo w diagnozowaniu schorzeń reumatycznych stosowane są także odpowiednie badania krwi, między innymi bada się czynnik reumatoidalny (RF), białko C-reaktywne (CRP), poziom OB raz przeciwciała anty-CCP.

Jak leczy się reumatyzm?

W leczeniu reumatyzmu reumatolog najczęściej zaleca stosowanie leków przeciwzapalnych, leków biologicznych, leków sterydowych.

Jako że charakter wielu dolegliwości reumatycznych jest przewlekły, leki muszą być także stosowane stale, z ewentualnymi zmianami dawki w zależności od przebiegu dolegliwości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here