Każdy maturzysta staje przed wyborem dalszej ścieżki nauki. Okres przełomu czerwca i lipca to okres rekrutacji i przyjęć nowych kandydatów na studia. Mnóstwo osób po kierunku biologiczno-chemicznym rekrutuje na kierunki medyczne. Zdając na maturze przedmioty z grupy przyrodniczych możemy wybierać między innymi spośród kierunków takich jak: lekarski, lekarsko-dentystyczny, elektroradiologia, pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, kosmetologia czy położnictwo. Jest ich oczywiście dużo, dużo więcej, lecz wymienione wyżej należą do najbardziej popularnych destynacji.
Gdy zagłębimy się w tematykę specyfikacji danych kierunków nasuną nam się pytania: Co będzie dla mnie najlepsze? Co będzie sprawiało mi największą satysfakcję? W czym będę dobry i czy godziwie zapłacą mi za wykonywaną pracę?
Największy dylemat mamy gdy trafiamy na 2 lub więcej kierunków które w pewien sposób są bardzo zbliżone i obydwa wzbudzają w nas zainteresowanie. Z pewnością znajdą się osoby które swoje rozważania skupiają nad pielęgniarstwem i fizjoterapią. Który z tych kierunków warto studiować? Fizjoterapia czy pielęgniarstwo? -pytań jest mnóstwo, lecz brakuje konkretnej odpowiedzi. Niestety musimy ocenić to sami konfrontując to z naszymi oczekiwaniami co do życia i przyszłej pracy. Warto zatem skupić się na porównaniu tych dwóch grup zawodowych i specyfikacji wykonywanych obowiązków.
Na wstępie należy podkreślić, że obydwa te kierunki są potrzebne i wymagają czasu aby nauczyć się zawodu. Z reguły czas studiów dla fizjoterapeutów i pielęgniarek/pielęgniarzy jest bardzo podobny, ponieważ studia I stopnia trwają 3 lata, a studia II stopnia kolejne 2. Zatem w tym aspekcie brak jest różnicy.
Dobry fizjoterapeuta musi cechować się dużą sprawnością fizyczną, ponieważ podczas pracy z pacjentem musimy wykonywać zabiegi często siłą swoich mięśni. Od fizjoterapeuty oczekuje się profesjonalizmu i skuteczności. Pacjenci będą wracać tylko wtedy gdy będą odzyskiwać sprawność fizyczną i namacalnie zobaczą efekty wspólnie wykonanej pracy. Nie jest to prosty zawód, ponieważ wymaga dużego zaangażowania oraz podejścia do każdego pacjenta indywidualnie, lecz z pewnością odczuwa się ogromną satysfakcję widząc pożądane efekty u pacjentów. Fizjoterapia to kierunek o dużym zapotrzebowaniu, ponieważ polskie społeczeństwo starzeje się i ze zbiegiem lat będzie potrzeba więcej takich specjalistów. Nie musimy obawiać się o brak pracy po tym kierunku.
Dobra pielęgniarka czy pielęgniarz musi cechować się wysoką odpornością na stres, wytrzymałością psychiczną a także chęcią niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Osoba na tym stanowisku musi być odpowiedzialna, ponieważ niekiedy od niej zależy czyjeś życie. Od pielęgniarki wymaga się pracy bardzo często pracy w nocy a często nawet w święta państwowe kiedy większość zawodów ma wolne od pracy. Ta praca wymaga dużego zaangażowania, umiejętności pracy w grupie oraz wysokiej kultury osobistej. Jeśli lubisz pomagać ludziom, a praca w szpitalu na nocnych dyżurach nie stanowi dla ciebie większego problemu to właśnie zawód dla ciebie.