Łysienie nie jest przyjemnym procesem. Zwłaszcza gdy dotyka nas w młodym wieku. Łysienie plackowate to schorzenie, które może dotyczyć nawet dzieci. Kogo dotyczy ta choroba? Czy łysienie plackowate można wyleczyć?
Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/lysienie-plackowate-najwazniejsze-informacje/
Czym jest łysienie plackowate?
Łysienie plackowate, inaczej Alopecia Areata, to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która powoduje miejscowe wypadanie włosów, pozostawiając na głowie charakterystyczne bezwłosowe placki. Układ odpornościowy chorego niszczy mieszki włosowe. Łysienie plackowate najczęściej dotyka głowę, jednak często się zdarza, że pozbawia włosów również twarz i inne części ciała. Skąd się bierze to schorzenie? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Najprawdopodobniej na łysienie plackowate chorują osoby, które są spokrewnione z ludźmi cierpiącymi na różnego typu choroby autoimmunologiczne, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca. Choroba dotyka najczęściej kobiety – najwięcej włosów tracą z głowy, rzęs i brwi – lecz mężczyzn też nie omija – panowie tracą zdecydowanie więcej włosów niż panie, szczególnie z okolic głowy, klatki piersiowej oraz pleców. Łysienie plackowate nie stroni także od dzieci. Co więcej, blisko połowa chorych, u których diagnozowane jest schorzenie, ma mniej niż 20 lat.
Leczenie łysienia plackowatego
Póki co, lek na łysienie plackowate nie istnieje. Są jednak dostępne różnego rodzaju metody, które przeciwdziałają nadmiernemu wypadaniu włosów i zdecydowanie przyspieszają ich wzrost. Leczenie objawów łysienia plackowatego może opierać się o specjalistyczne preparaty – maści, żele, pianki, kremy – oparte między innymi na kortykosteroidach lub propionianie klobetazolu. Mogą to być również Minoxidil czy Anthralin, które można wykupić bez recepty. Łysienie plackowate leczy się objawowo także poprzez zażywanie leków immunosupresyjnych, stosowanie zastrzyków ze sterydami czy świetlną terapię stosowaną miejscowo. Leczenie mogą też wspomóc masaże, akupunktura czy aromaterapia.
Zobacz także: http://www.nagrodobiorcy.pl/stres-i-jego-negatywny-wplyw-na-organizm/