Kalcytonina jest markerem raka rdzeniowego tarczycy. Jest to również marker guzów neuroendokrynnych. Kalcytonina jest peptydem wydzielanym przez komórki C tarczycy, a przebiegu raka rdzeniowego wydzielana jest większa ilość tego związku. W przeciwieństwie do innych markerów, które znajdują zastosowanie przede wszystkim monitorowanie skuteczności leczenia, kalcytonina może być wykorzystywana też do diagnostyki nowotworów. Czym dokładnie jest kalcytonina? Jakie są wskazania do badania poziomu kalcytoniny we krwi? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kalcytonina-marker-raka-rdzeniastego-tarczycy/
Kalcytonina – czym jest?
Kalcytonina jest hormonem polipeptydowym, który wydzielany jest przez komórki tarczycy. Główną rolą kalcytoniny jest regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej. Związek ten wybierany jest pod wpływem zwiększonego stężenia wapnia w surowicy krwi, a funkcją tego jest obniżenie poziomu wapnia we krwi.
Może być to osiągnięte przede wszystkim na drodze zwiększenia nerkowego wydalania wapnia wzrostu kalcytonina jednocześnie powoduje wzrost poziomu fosforanów we krwi. Tym samym działa antagonistycznie do parathormonu, czyli hormonu wydzielanego przez przytarczyce i zwiększonego poziomu wapnia we krwi.
Rak rdzeniasty tarczycy jest nowotworem, który tworzy się w tarczycy. Tarczyca jest gruczołem znajdującym się w przedniej części szyi. Narząd ten odpowiedzialny jest za wysyłanie hormonów do reszty ciała. Wnętrze tarczycy nazywa się rdzeniem. Rdzeń zawiera specjalne komórki, które zwane są komórkami C. Produkują one i uwalniają hormony, w tym kalcytoninę.
Jakie są wskazania do badania poziomu kalcytoniny?
Wskazaniem do zbadania poziomu kalcytoniny w organizmie może być:
- podejrzenie nadczynności przytarczyc
- podejrzenie raka rdzeniastego tarczycy
- monitorowanie pacjenta z guzami neuroendokrynny mi jak insulinoma, drobnokomórkowy rak płuc czy rakowiak
- monitorowanie leczenia raka rdzeniastego tarczycy
Badanie poziomu kalcytoniny – jak przebiega?
Zdarzenie kalcytonina oznaczony jest w próbce krwi żylnej pobranej na czczo. Prawidłowy poziom kalcytoniny u mężczyzny wynosi poniżej 14,3 pg/ml, a u kobiet poniżej 7,6 pg/ml.
Kiedy poziom kalcytoniny we krwi przyjmuje wartość wyższą niż 2000 pg/ml, z dużym prawdopodobieństwem można rozpoznać raka rdzeniastego tarczycy. Wzrost poziomu kalcytoniny nie osiągający tak wysokich wartości może towarzyszyć zapalenie tarczycy, niewydolności nerek, rakowi piersi lub jajnika, rakowiakowi, a także przedawkowanie witaminy D.
Zobacz też: http://www.nagrodobiorcy.pl/test-roma-czym-jest-i-na-czym-polega/