Ćwiczenia na brzuch a odchudzanie

Osoby borykające się z nadwagą czy otyłością szukają sposobów na to, jak schudnąć. Już samo podjęcie decyzji o zmianie swojej sylwetki jest ważne. Warto mieć w głowie korzyści z osiągnięcia wymarzonego celu, aby utrzymywać motywację. Jakie są to korzyści? Dużo lepszy wygląd, lepsze zdrowie oraz samopoczucie, większa pewność siebie, duża sprawność fizyczna, wybicie się na tle szarego społeczeństwa, które nic szczególnego nie robi i potrafi tylko komentować innych. Zrzucenie zbędnych kilogramów to zwycięstwo ze słabościami swojego ciała oraz charakteru i powód do dumy.

Jednym z miejsc, z którego szczególnie często chcą schudnąć ludzie, jest brzuch. To tam często odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej. Na brzuch istnieje wiele dobrych ćwiczeń, które świetnie wzmocnią mięśnie i poprawią wygląd brzucha. Należy jednak pamiętać, że ciężko mówić wprost że są to ćwiczenia na odchudzanie brzucha, ponieważ poprawiają one wygląd mięśni brzucha, jednak potrzebujemy dodatkowych ćwiczeń/diety i deficytu kalorycznego, aby nasz ładny brzuch wypracowany ćwiczeniami siłowymi odsłonić spod warstwy tłuszczu. Te ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha oraz poprawę ich wyglądu to:
– Unoszenie nóg w zwisie na drążku – trzymamy się rękami drążka i wisimy na nim. Następnie uginamy nogi w kolanach i podciągamy je do klatki piersiowej zawijając miednicę, potem wracamy do pozycji wyjściowej. W trudniejszej wersji unosimy proste nogi do kąta prostego, a w jeszcze trudniejszej dotykamy nogami drążka.
– Brzuszki – jednak nie chodzi tu o klasyczne brzuszki, znane z lekcji wf-u. Pracują przy nich raczej zginacze bioder, a nie brzuch. W alternatywnej wersji ie robimy pełnego ruchu, a jedynie lekko unosimy głowę i barki, doprowadzając do spięcia w dole brzucha, chwilę przytrzymujemy i wracamy. Da to lepszy efekt niż klasyczne brzuszki.
– Deska – tzw. plank. Świetne ćwiczenie, w którym nie wykonujemy żadnego konkretnego ruchu, a raczej staramy się wytrzymać jak najdłużej w określonej pozycji, gdzie przedramiona są na ziemi, podobnie stopy, a sylwetka prosta nad ziemią, twarz skierowana do dołu.
– Rozjazdy na kółku – na przemian rozciągamy i spinamy mięśnie w tym ćwiczeniu, wykonują je m.in. bokserzy.
– Unoszenie prostych nóg leżąc na ziemi – kładziemy się np. na materacu i unosimy nogi, kiedy opuszczamy je, staramy się wyhamować tuż nad ziemią.
– Próby dojścia do pozycji l-sit – na ziemi lub na poręczach, opierając się na rękach, staramy się unieść nogi do kąta prostego, a następnie zatrzymać się w takiej pozycji na jak najdłużej.

Wymienione ćwiczenia poprawiają wygląd brzucha, spalają też kalorie, co zbliża nas do schudnięcia. Aby jednak odsłonić nasz wyrzeźbiony brzuch, przydadzą się ćwiczenia cardio: interwały, orbitrek, rower, basen. Musimy być w deficycie kalorycznym aby tracić tkankę tłuszczową. Przydać się tu może obliczenie zapotrzebowania kalorycznego za pomocą jednego z kalkulatorów dostępnych w internecie. Zapotrzebowanie to każdy człowiek ma inne, zależy to od jego wzrostu, wagi, wieku, rodzaju wykonywanej pracy, aktywności fizycznej i nie tylko. Kiedy wiemy już, że nasze zapotrzebowanie wynosi np. 3000 kcal, to jemy np. 2800 kcal. W efekcie brakujące 200 kcal nasz organizm pozyska, spalając nadmiary tkanki tłuszczowej. Oczywiście, zamiast jeść mniej, możemy dołożyć znaczną ilość wysiłku fizycznego w ciągu dnia, iść na piechotę zamiast jechać autobusem itp. Efekt będzie taki sam, znajdziemy się w deficycie kalorycznym, więc będziemy chudli.

Warto połączyć ćwiczenia na brzuch oraz na inne partie z odpowiednią dietą, aby zoptymalizować efekty i szybciej osiągnąć wyznaczone cele. Do wakacji zostało już coraz mniej czasu, ale wciąż jest jeszcze dobry moment, aby zacząć pracować nad plażową sylwetką, którą zadziwimy znajomych. Opłaca się ponieść pewne wyrzeczenia i ciężko pracować, gdyż stawką jest nasze zdrowie, samopoczucie, charakter, sprawność fizyczna oraz wygląd. Jak mawiają, ten ostatni nie jest najważniejszy, ale nie oznacza to, że jest zupełnie nieistotny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here