Przepisy z imbirem

Imbir to przyprawa w formie korzenia. Roślina ta ma pochodzenie azjatyckie i to właśnie w azjatyckich kuchniach najbardziej jest zakorzeniona, najpowszechniej występująca. Dodaje charakterystycznych cech smakowych do potraw kuchni tajskiej, wietnamskiej, kambodżańskiej, koreańskiej, filipińskiej, sumatrzańskiej, jawajskiej, mandżurskiej, kantońskiej, tajwańskiej i innych.
W kuchni polskiej imbir znany jest już tez od dawna, Jednak jego wcześniejsza znajomość ograniczała się do formy suchego drobnego proszku, który ma inny smak niż świeży korzeń. To tylko cień tego charakterystycznego smaku, a zapachu prawie nie czuć w sproszkowanej formie. Do czego od dawna używa się w kuchni polskiej imbiru? Stosuje się go do pasztetów z różnych mięs, między innymi z zająca czy królika, do innych potraw mięsnych, do grzanego piwa i wina.
Z takich bardziej tradycyjnych przepisów mięsnych z użyciem imbiru, znanych już naszym matkom i babciom, jest receptura na wieprzowinę z pieprznymi dodatkami. Mięso należy umyć, oczyścić. Następnie pokroić w dużą kostkę. Drugi składnik mięsny tej potrawy – boczek – pokroić trzeba w grubsze słupki. Na głęboką patelnię wlać olej (czasem daje się smalec lub używa się suchej patelni, jeśli ma dobrą, nieprzywierającą powłokę), włożyć na nią boczek i usmażyć skwarki. Dodać wieprzowe mięso pokrojone w kostkę i smażyć, co jakiś czas przewracając całość, by równo się obsmażało ze wszystkich stron. Teraz pora na dodanie cebuli posiekanej w kostkę. Chwilę przesmażamy. Następnie dodajemy posiekaną w paski czerwoną paprykę (jeśli przygotowujemy potrawę dla osób lubiących naprawdę pikantne dania – możemy użyć papryczki chilli lub cayenne). Dodajemy przyprawy: imbir, pieprz, sól, kminek. Mieszamy chwilę i smażymy jeszcze parę minut. Polewamy pełnym jasnym piwem. Dusimy w płynie pod przykryciem ok. 30 minut. Przed podaniem zaciągamy jeszcze potrawę wodą z mąką, śmietaną i koncentratem pomidorowym. jeśli chcemy użyć świeżych pomidorów (obranych ze skórki), musimy dodać je wcześniej, żeby się rozpadły w czasie duszenia. Takie danie – pomimo składnika, jakim jest imbir, funkcjonuje już w kuchniach naszych rodzin od jakiegoś czasu.
Nowoczesna kuchnia polska stosuje imbir już w formie świeżych kłączy – daje to o wiele większą paletę smaków możliwych do uzyskania. Imbir daj się do wielu zdrowych zielonych koktajli z warzyw i owoców. Oprócz imbiru dodaje się także równie charakterystyczny korzeń kurkumy (bardzo żółty, barwiący wszystko z czym się zetknie, pieprzno-goryczkowy w smaku), cytrusy, miód, papryczkę chilli, ziarna kakaowca, sproszkowaną guaranę, cynamon, kardamon, kolendrę, anyż… Królują korzenne smaki z połączeniu z aromatami cytrusowymi. To nowa jakość potraw kojarzonych ze zdrowiem, witalnością, energią, młodością.
Jeśli chodzi o imbir przepisy na odchudzanie czy na zyskanie energii znajdziemy z łatwością na większości portali ze zdrowym żywieniem, z kuchnią alternatywną, z dietami wegańskimi i wegetariańskimi. Z „hipsterskim” lub „fitnessowym” stylem życia, jak niektórzy określają te nowoczesne i korzystne dla ciała i ducha trendy żywieniowe.
Przykładowym zielonym koktajlem z imbirem jest ten zawierający następujące składniki: szklanka liści młodego (ale niekoniecznie młodego) szpinaku, 1 dojrzały banan, sok z połowy cytryny, 1 pomarańcza, łyżeczka miody lub odrobina ksylitolu, kilkucentymetrowy kawałek korzenia imbiru, kostki lodu lub zimna woda. Wszystkie składniki wrzuca się do dzbanka blendera i miksuje na jednolitą masę. I można spożywać na zdrowie i na energię.
Właściwości odchudzające będzie miał natomiast następujący koktajl zielonowarzywno-imbirowy. Paczka liści jarmużu, łyżka siemienia lnianego, duże dojrzałe mango, jedna duża gruszka, pomarańcza, kawałek świeżego imbiru i szklanka wywaru ze skrzypu polnego. Taki napój doskonale wpłynie na poprawę przemiany materii i oczyszczenie z toksyn. Siemię lniane zapewni osłonę żołądka i doda błonnika, a skrzyp polny przyspieszy wydalenie z siebie niepotrzebnych substancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here