Niezwykła moc imbiru

Imbir to kłącze przyprawowe pochodzące z Azji prawdopodobnie z Malezji. Do Europy przywędrował dzięki Fenicjanom. Następnie został rozpowszechniony przez Arabów i Portugalczyków. Dzisiaj znany jest na całym świecie. Pokolenie naszych matek i babć znało imbir raczej tylko w postaci suszonej i sproszkowanej. Dziś powszechnie jest dostępny w formie świeżych kłączy, niemal w każdym w sklepie czy supermarkecie.
Skąd taka moda na imbir? Z uwagi na jego wszechstronne działanie. Imbir jest niezwykle aromatyczny, świeży, lekko pikantny. Zawdzięcza to zawartości olejku eterycznego z zingiberolem oraz substancji żywicowym, takim jak gingerol i zinferon.
Te najważniejsze i unikalne składniki wpływają na szerokie zastosowanie imbiru, którego często nie da się zastąpić żadnym innym składnikiem.
Imbir powszechnie jest używany do leczenia objawów przeziębienia. Gorący napar właśnie z imbirem, miodem i cytryną przynosi ulgę w przypadku kaszlu, bólu gardła i kataru. Imbir leczy też bóle głowy, migreny, zmniejsza częstość ich występowania, a także jest skutecznym lekiem na mdłości. Pobudza również apetyt. Łagodzi bóle związane z okresem. Bardzo ułatwia trawienie, pobudza ślinianki do wydajniejszej pracy, działa rozkurczowo, żółciopędnie i przeciwdziała wzdęciom. Jest skutecznym środkiem na infekcje jamy ustnej. Działa odkażająco i poprawia jakość zapachu w ustach. Znane są również właściwości imbiru zwiększające funkcjonalność mózgu, dzięki temu, że poprawia jego ukrwienie.
Czy imbir ma właściwości odchudzające organizm ludzki? Łatwo się o tym przekonać, wpisując w przeglądarce internetowej hasło „imbir odchudzanie efekty”. W wynikach wyszukiwania znajdziemy strony z dużą ilością opinii pozytywnych, w których osoby używające imbiru chwalą jego właściwości wspomagające pozbywanie się zbędnych kilogramów. Wszystko to imbir zawdzięcza swoim właściwościom pobudzającym trawienie. Trzeba jedynie w czasie odchudzania zachować ostrożność, gdyż z drugiej strony imbir pobudza apetyt. Nic dziwnego, w końcu jest bardzo smaczny.
To, że zapach imbiru i jego smak dobrze nam się kojarzą, podobają nam się, znalazło swój wyraz w powszechnym używaniu aromatów imbirowym w produkcji kosmetyków zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Prawdziwy imbir używany w kosmetykach pomaga uzyskać ich właściwości antycellulitowe, ujędrniające, wyszczuplające, ogólnie modelujące. Ponadto, obok takich składników jak papryczka chili albo cayenne, kawa, pieprz czy kakao, jest imbir używany w kosmetykach rozgrzewających, pobudzających, energetyzujących czy nawet mających rolę afrodyzjaków. W tym znaczeniu imbir często pojawia się w kosmetykach dla mężczyzn.
Imbir nie występuje już w naturze, w stanie dzikim. Można go jednak uprawiać z łatwością. Oczywiście w szczególnie w ciepłych krajach. W Polsce uprawa możliwa jest w domach, w doniczkach i skrzynkach. Jaka sadzonkę można zastosować kupione w supermarkecie kłącze. Wystarczy by było ono świeże, bez śladów pleśni, najlepiej jeśli jest z widocznym kiełkiem. Imbir rośnie z dość dużą prędkością jak na roślinę doniczkową. Jeżeli potrzebujemy wykorzystać kawałek naszego doniczkowego imbiru, nie musimy wykopywać od razu całego kłącza. Wystarczy odciąć kawałek w odpowiednim miejscu, a reszta kłącza powinna przetrwać i rozwijać się dalej. Przy zachowaniu odpowiednich warunków i odpowiedniej ilości możemy być przez dłuższy czas sami sobie dostawcą świeżego imbiru. Satysfakcja z tego faktu jest na pewno dość duża. Mamy jednocześnie świadomość, że nasz imbir przynajmniej od pewnego momentu pochodzi z uprawy ekologicznej.
Imbir jest składnikiem wielu zdrowotnych koktajli, w których często występuje obok kurkumy, cytryny, limonki i miodu. Tak zwane zielone koktajle z warzyw wzbogacą swój smak, gdy dodamy do nich imbir. Wówczas nawet zagorzały przeciwnik zblendowanych warzyw zielonych skusi się na odrobinę koktajlu, szczególnie jeśli obok imbiru znajdzie się w nim cytryna lub pomarańcza. Warto to wypróbować, bo korzyści dla zdrowia są bardzo duże. Przepisy znajdziemy w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here