Co przyspiesza odchudzanie?

Wiele osób każdego roku decyduje się zmienić coś w swoim życiu ii zadbać o swoją sylwetkę oraz zdrowie. Ludzie ci postanawiają zrzucić zbędne kilogramy, co sprawi, że będą lepiej wyglądać, lepiej czuć się we własnym ciele, pozbędą się kompleksów, staną się pewniejsi siebie, będą sprawniejsi fizycznie.

To, czy chudniemy, czy tyjemy, zależy od ilości spożywanych przez nas kalorii, w stosunku do naszego zapotrzebowania energetycznego. Nasze zapotrzebowanie zależy od tego, ile mamy lat, jaki mamy wzrost oraz wagę, jaki rodzaj pracy wykonujemy, czy często się ruszamy. Możemy je obliczyć za pomocą jednego z wzorów lub kalkulatorów, które są dostępne w internecie. Jeśli chcemy schudnąć, powinniśmy spożywać nieco mniej kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Wtedy brakująca 100 czy 200 kcal organizm pozyska, spalając tkankę tłuszczową. Bycie w deficycie kalorycznym jest niezbędne, ale nie oznacza to, że każdy musi liczyć kalorie. Możemy spróbować więcej się ruszać lub ograniczyć fast-foody i słodycze, obserwując co się dzieje z naszym ciałem. Nie będzie to tak precyzyjne jak liczenie kalorii, ale niektórym alternatywne metody także mogą przynieść niezłe rezultaty.

Wiele osób jest zniecierpliwionych długotrwałą pracą nad swoją sylwetką. Takie osoby pragną wiedzieć, co przyspiesza odchudzanie. Na pewno nie są to magiczne „herbatki odchudzające” czy pasy odchudzające reklamowane w gazetach. Gdyby schudnięcie było tak proste, wszyscy na świecie byliby piękni i szczupli. Niestety, zmiana swojej sylwetki wymaga nieraz dużo pracy i wyrzeczeń. Nie oznacza to jednak, że nie da się nieco przyspieszyć lub zoptymalizować tego procesu. Dlatego poniżej przedstawiamy kilkanaście ciekawych trików, które możesz wykorzystać, jeśli chcesz schudnąć:
– Odżywiaj się regularnie – według większości trenerów i dietetyków, nie ma większej różnicy, czy zjesz jeden posiłek mający 2000 kcal w ciągu dnia, czy cztery posiłki po 500 kcal. Większość osób jednak będzie się lepiej czuć i łatwiej przestrzegać założeń żywieniowych, jedząc częściej, ale mniejsze porcje.
– Dokładnie czytaj składy produktów i tabelki wartości odżywczych – niektóre produkty są uznawane za lekkie i zdrowe, a mają wbrew pozorom bardzo dużo kalorii. Są też takie, które są tanie i rzadko kiedy lądują w naszym koszyku, a mają świetne wartości odżywcze. Przykłady? Bułeczki mleczne, przez wielu bardzo lubiane. Jedna mała bułeczka ma ok. 150 kcal, a żeby się nimi najeść trzeba zjeść dużą ilość. Z kolei bardzo tanie wafle ryżowe czy płatki owsiane dostarczają sporo energii z dobrych źródeł węglowodanów, są sycące, a jednocześnie nie mają zbyt wiele tłuszczów i cukrów.
– Jedz powoli i w spokoju – organizm dopiero po jakimś czasie od zjedzenia posiłku dostaje sygnał od mózgu, że pora skończyć jeść. Jedzmy więc w spokoju i powoli, aby nie przegapić momentu, w którym będziemy już syci. Poza tym warto podczas posiłków nie zajmować się innymi czynnościami. Jeśli podczas jedzenia oglądamy telewizję lub przeglądamy instagrama, nasz mózg skupia się bardziej na tej drugiej czynności, niż na jedzeniu. Często nieświadomie jemy wtedy więcej.
– Triki psychologiczne – chociażby to, że nakładając tą samą porcję jedzenia na mały talerz, będzie się ona wydawała większa, niż gdyby nałożyć ją na duży talerz.
– Unikaj słodyczy i fast-foodów – możesz schudnąć jedząc wyłącznie niezdrowe jedzenie, tylko jaki to ma sens? Takie pożywienie jest bardzo kaloryczne, więc aby chudnąć, musiałbyś jeść bardzo mało. Poza tym w hamburgerach i frytkach brakuje witamin, minerałów.
– Dorzuć aktywność fizyczną – ruch spala kalorie, więc będziesz mógł jeść więcej bez konsekwencji. Poza tym poprawia metabolizm, nakręca nas do działania. Treningi na siłowni budują mięśnie, dzięki czemu po schudnięciu nie będziemy zwyczajnie chudymi ludźmi, lecz będziemy prezentować atletyczne, wysportowane sylwetki, które zaimponują niejednemu przechodniowi.
– Rozważnie podchodź do suplementów – niektóre suplementy działają, jednak jest to tylko dodatek, który nie zastąpi diety ani treningów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here