Glukozamina jest naturalnym związkiem, który wytwarzany jest przez organizm. Jej funkcją jest wspomaganie procesów regeneracji chrząstki stawowej, która dotknięta jest zmianami zwyrodnieniowymi. Choroba zwyrodnieniowa zdiagnozowana jest znacznie częściej, niż kiedyś oraz może dotyczyć nie tylko osoby starsze, prowadzące siedzący tryb życia, ale również osoby uprawiające zawodowo sport. Czym jest glukozamina? Jakie są wskazania do jej suplementacji? Jak ją stosować? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/glukozamina-dla-zdrowych-i-sprawnych-stawow/
Glukozamina – czym dokładnie jest?
Glukozamina, tak jak wspomnieliśmy wcześniej jest to związek, który syntetyzowany jest w organizmie z glukozy oraz glutaminy. Nie jest produkowana w dużych ilościach, a wraz z wiekiem jej synteza znacznie się zmniejsza. Oznacza to, że u osób starszych w poziom glukozaminy w organizmie jest niewystarczający. Dzienna synteza tego związku wynosi od 4 do 20 g na dobę. Największą zawartością glukozaminy obdarzona jest tkanka chrzęstna, w której glukozamina odpowiada za uczestniczenie w procesach syntezy substancji międzykomórkowej.
Jakie są wskazania do suplementacji glukozaminy?
Preparaty zawierające ten związek mogą być stosowane profilaktycznie w celu zwalczania choroby zwyrodnieniowej stawów oraz wspomaganie leczenia. Choroba zwyrodnieniowa dotyka głównie osoby w podeszłym wieku, ale narażeni są na nią również sportowcy intensywnie uprawiających sport, osoby otyłe, osoby z urazami stawów lub predyspozycjami genetycznymi. Choroba zwyrodnieniowa diagnozowana jest już u ponad połowy osób po 40 roku życia, a u ponad 80% diagnozowana jest powyżej 55 roku życia.
Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej?
Do objawów, które przypisuje się chorobie zwyrodnieniowej stawów zalicza się:
- Ból stawów, który występuje przy ruchu stawów i jest nieobecny w spoczynku– nasila się pod koniec dnia lub jest najsilniejszy przy rozpoczęciu wykonywania ruchu
- Sztywność poranna stawów – występuje po przebudzeniu i ustępuje kilka minut po wykonaniu ruchu
- Utrata pełnego zakresu ruchu stawów – prowadzi do stopniowego zaniku mięśni które otaczają staw
- Zniekształcenie stawu – pociąga za sobą zmianę wyglądu stawu, zaobserwować można guzki, obrzęk wyrośla kostne
W jaki sposób stosować glukozaminę?
Glukozamina produkowana jest naturalny przez organizm, ale możliwa jest również w formie suplementu diety, który możemy dostarczyć do organizmu. Na rynku występują również maście i żele zawierające glukozamina. Suplementy diety powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się zazwyczaj na opakowaniu lub ulotce. Najczęściej przyjmuje się dawkę 1500 mg na dobę, przyjmowano w postaci 3 mniejszych dawek. Preparat należy stosować przez okres od 6 do 8 tygodni. Pomocniczo możemy zastosować również związek w postaci maści lub żelu aplikowane go na skórę.
Zobacz też: http://www.nagrodobiorcy.pl/probiotyki-czym-sa-i-jakie-sa-ich-wlasciwosci-prozdrowotne/