Niezwykła moc imbiru

Coraz więcej osób w Polsce zaczyna zwracać uwagę na swoją sylwetkę oraz sprawność fizyczną i kondycję. To, jak wyglądamy i ile mamy siły zależy w dużej mierze od genetyki oraz od naszego trybu życia w przeszłości, jednak nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoją sylwetkę i zarazem swoje życie. Nie ma w tym ani trochę przesady, kiedy zrzucamy zbędne kilogramy i zaczynamy być aktywni fizycznie, to nie tylko dużo lepiej wyglądamy, ale również lepiej się czujemy, mamy więcej energii każdego dnia, stajemy się bardziej pewni siebie, regularna praca nad osiągnięciem celu wzmacnia nasz charakter. Kiedy nasi znajomi chwalą się jedynie kolejnymi zaliczonymi imprezami lub rzeczami materialnymi, my możemy swoim postępowaniem zainspirować innych do pracy nad swoimi słabościami. Warto, prawda?

Podejmujesz decyzję że chciałbyś/chciałabyś schudnąć i zaczynasz szukać informacji na ten temat. W efekcie trafiasz na mnóstwo magicznych rad, sposobów i cudownych suplementów mających sprawić, że twoja waga zmieni się bez wysiłku. Decydujesz się na którąś z tych metod i przeżywasz zawód, bo spotyka cię efekt yoyo lub nie ma wcale żadnych efektów. Większość cudownych diet i metod na schudnięcie nie ma żadnego oparcia w badaniach naukowych, a niektóre z suplementów oszukują osobę, która się odchudza. Przykładowo, istnieją herbatki odchudzające na dzień i na noc, zachwalane jako produkt sprzyjający szybkiej utracie kilogramów. Jak jest naprawdę? Herbatka na dzień powoduje retencję wody w organizmie lub wiązanie się jej cząsteczek, niegroźne zjawisko, które jednak sprawia, że nasze ciało będzie nieco bardziej napuchnięte i minimalnie cięższe, a herbatka na noc niweluje efekt tej pierwszej. W efekcie czujemy się, jakbyśmy po herbatce na noc schudli, a nie jest to prawda. Tak jest też w przypadku wielu innych sposobów z internetu. Niestety, zmiana swojej sylwetki nie należy do łatwych rzeczy, ale może to i dobrze – dzięki temu nie każdy może osiągnąć cel, a jeśli tobie się uda, będziesz mieć powody do dumy.

Skoro wiemy już co nie pomaga w odchudzaniu, to wyjaśnijmy sobie, co zrobić aby schudnąć. Każdy z nas ma określone zapotrzebowanie kaloryczne, tzw. zero kaloryczne. Jest to liczba kalorii zależna od naszego wieku, wzrostu, wagi, poziomu aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy itd., i teoretycznie spożywając dokładnie tą liczbę kalorii, nie powinniśmy ani tyć ani chudnąć, tylko utrzymać swoją wagę. Skoro naszym celem jest redukcja wagi, musimy jeść nieco mniej kalorii, niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Przykładowo, nasz organizm potrzebuje 2000 kcal dziennie. Jeśli dostarczymy mu 1850 kcal, to brakujące 150 kcal organizm pozyska z tłuszczu, spalając go. Tylko w ten sposób można ominąć mechanizmy naszego organizmu, który najpierw zużywa bieżące środki energetyczne z pożywienia, a dopiero w ostateczności pozyskuje energię z tkanki tłuszczowej zgromadzonej w ciele. Jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie? Orientacyjny wynik da nam jeden ze wzorów lub kalkulatorów dostępnych w internecie, a potem metodą prób i błędów możemy sprawdzić, kiedy nasza waga zaczyna spadać.

Czy ćwiczenia na siłowni odchudzanie przyspieszą? Tak i nie. Za spadek wagi odpowiada deficyt kaloryczny a nie trening siłowy, ale mimo to warto go wykonywać. Po pierwsze, spala on sporo kalorii. Tak więc może się okazać, że wejdziemy na deficyt kaloryczny dorzucając trochę ćwiczeń do naszego planu dnia i wcale nie będziemy musieli jeść mniej. Poza tym u osób początkujących zdarza się rekompozycja, a więc bardzo pożądane zjawisko wśród osób trenujących naturalnie, bez środków dopingujących. Wtedy nasz organizm jednocześnie spala tłuszcz i buduje mięśnie. Mięśnie są cięższe od tłuszczu, może się więc okazać, że nasza waga nie uległa zmianie, a jesteśmy dużo szczuplejsi. Po schudnięciu nie będziemy też „wieszakami”, tylko nasza sylwetka będzie umięśniona i wysportowana. Tak więc ćwiczenia na siłowni warto dorzucić do naszego planu, jeśli pragniemy schudnąć. Na pewno dodatkowy ruch nie zaszkodzi, a może też nieco polepszyć nasze rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here