Wokół odchudzania

Jeszcze nie tak dawno z jego wyjątkowych właściwości niewiele osób zdawało sobie sprawę. Dziś trudno wyobrazić sobie zdrową dietę bez tych produktów spożywczych, które są dobrymi źródłami błonnika pokarmowego. Czym jest błonnik i dlaczego w naszej diecie zajmuje on tak ważne miejsce? W jakich produktach spożywczych możemy go znaleźć Oto kilka najważniejszych informacji dla tych osób, które chcą się skutecznie rozprawić z nadwagą, a w walce tej chcą skorzystać z pomocy naturalnego sojusznika.

Błonnik pokarmowy i jego rola w diecie
Błonnik pokarmowy to nic innego, jak włókna roślinne, które w naszym przewodzie pokarmowym nie są trawione przez enzymy. Znane są nam dwa rodzaje błonnika. Pierwszym rodzajem jest błonnik rozpuszczalny w wodzie, którego „specjalizacją” jest usuwanie z przewodu pokarmowego tych resztek jedzenia, które zalegają w jelitach. Drugi rodzaj błonnika to błonnik nierozpuszczalny, który w naszym przewodzie pokarmowym szybko pęcznieje i skutecznie wypełnia nasz żołądek.
Teoretycznie błonnik nie ma dla nas większej wartości odżywczej, ale warto po niego sięgać. Dlaczego? Bo błonnik rewelacyjnie oczyszcza nasz przewód pokarmowy ze szkodliwych toksyn oraz z resztek zalegającego w jelitach pożywienia. Dieta, w której regularnie pojawiają się produkty zawierające spore ilości błonnika, może chronić nas przed zaparciami oraz wieloma chorobami, które są skutkiem zanieczyszczenia organizmu. Dieta, w której błonnik pojawia się w większych ilościach, może nas skuteczniej chronić przed problemami związanymi ze zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu. Błonnik pokarmowy ma też korzystny wpływ na ciśnienie krwi, chroni też nas przed niektórymi rodzajami nowotworów.

Błonnik a odchudzanie
Odchudzająca moc błonnika wynika z dwóch faktów. Po pierwsze – oczyszcza on nasz przewód pokarmowy, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie oraz sylwetkę. Błonnik dodatkowo pęcznieje w żołądku, dzięki czemu zapewnia nam na dłużej poczucie sytości. Chroni nas to przed podjadaniem, a przede wszystkim przed sięganiem po słodycze oraz zbyt kaloryczne przekąski. Efekt? Większa odporność na pokusy, które tak wielu osobom utrudniają prowadzenie skutecznej walki ze zbędnymi kilogramami.

Produkty spożywcze, będące najlepszym źródłem błonnika
Nie brak produktów spożywczych, w których błonnik pojawia się w większych ilościach. Które z nich warto włączyć do swej diety? Najlepszymi źródłami błonnika pokarmowego są świeże owoce oraz warzywa, po które warto sięgać regularnie. Dzięki nim nasza dieta dostarczy nam odpowiedniej ilości niezbędnych witamin i minerałów, a jednocześnie pomoże nam dbać o sylwetkę. Dodatkowym źródłem błonnika będą też suszone owoce, takie jak figi czy morele. I one mogą skutecznie wspierać nas w walce z nadwagą. Doskonałymi źródłami są też produkty powstające z pełnych ziaren zbóż: ciemne pieczywo, wielozbożowe płatki oraz ciemne makarony. Warto też sięgać po siemię lniane, które w kuracjach odchudzających już dawno zajęło bardzo ważne miejsce. Siemię lniane może być wykorzystywane jako dodatek do wielu potraw, takich jak gęste zupy czy sosy. Jest to również doskonały dodatek do warzywnych koktajli – gęstych i pożywnych napoi, po które tak wiele osób sięga w trakcie stosowania diety odchudzającej. Takie postępowanie może okazać się doskonałą alternatywą dla tych, którzy nie lubą gęstych kleików z siemienia.

Ponieważ błonnik pokarmowy ma ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia, nie powinno nikogo dziwić to, iż na rynku pojawiło się wiele suplementów diety oraz preparatów, w których znajduje się większa ilość tej zbawiennej dla przewodu pokarmowego substancji. Mogą mieć one formę kleików, granulek oraz tabletek, z których mogą bez problemów korzystać nawet te najbardziej zapracowane osoby. Dzięki temu kuracja z błonnikiem staje się dostępna dla każdego – nawet najbardziej zapracowanego i zabieganego człowieka. Wiadomo też, że sięganie po produkty będące dobrym źródłem błonnika wyjdzie na dobre każdemu z nas- nawet tym, którzy nie mają problemów z sylwetką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here