Tokarki uniwersalne

Tokarka jest urządzeniem, które pozwala na precyzyjne obrabianie przedmiotów z metalu lub drewna. Są to urządzenia specjalistyczne, które pozwalają w sposób szybki i dokładny odwzorować różnego rodzaju detale.

Czym jest tokarka?

Tokarka to precyzyjne urządzenie, do którego wkłada się przedmiot i jest on obracany wokół własnej osi. Podczas tego procesu usuwane są fragmenty toczonego przedmiotu przy pomocy specjalistycznych narzędzi po czym przybiera on oczekiwany kształt i rozmiar.

Tokarka umożliwia dokładne odwzorowanie różnych kształtów przy pomocy różnego rodzaju obróbki – toczenie, frezowanie czy gwintowanie. Przy pomocy tokarki obrabia się zewnętrznie oraz wewnętrznie powierzchnie płaskie, bryły obrotowe czy gwinty. Pierwsze urządzenia, które powstały z założenia służyły do obróbki metalu. Jednak obecnie na tokarkach toczy się także przedmioty drewniane, a także plastikowe.

Jakie tokarki są najczęściej spotykane?

Istnieje bardzo wiele rodzajów tokarek. Dzielą się one na przykład ze względu na ich stopień zautomatyzowania, rodzaj obrabianego materiału, precyzję, rozmiar lub branżę, w której będą używane.

Najbardziej powszechnym podziałem jest podział tokarek na kołowe, rewolwerowe i tarczowe. Wśród tych pierwszych wyróżnia się tokarki uniwersalne, które służą do obróbki elementów metalowych, żeliwnych lub stalowych. Wyposażone są one w różnego rodzaju uchwyty i stosuje się je do obróbki zgrubnej, cięcia gwintów modułowych, metrycznych i calowych. Tokarki uniwersalne stosuje się także do precyzyjnej obróbki powierzchni stożkowych, płaskich i cylindrycznych.

Jak wybrać tokarkę?

Z racji tego, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych tokarek, to należy jej wybór dobrze przemyśleć. Przede wszystkim warto wybrać maszynę znanego producenta, dzięki czemu zyskujemy pewność, że tokarka będzie działać bezawaryjnie przez długie lata.

Do niewielkich warsztatów lub do domowych prac idealnym wyborem będzie tokarka stołowa, która sprawdzi się podczas toczenia niewielkich elementów. W dużych zakładach przemysłowych, w których stosowana jest średnio- i krótkoseryjna produkcja najlepiej sprawdzą się tokarki produkcyjne. Są to urządzenia, które działają szybko i mają szeroki zakres zastosowań.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top.nom.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here