Imbir uważany jest za skuteczny sposób na odchudzanie. Opływa w substancje pozytywne dla zdrowia oraz urody, lecz samo jego jedzenie nie zagwarantuje zgrabnej figury. Natomiast włączenie imbiru do normalnej diety zwiększy tempo przemiany materii, wesprze tym samym walkę z nadmiernymi kilogramami.
Imbir to egzotyczna przyprawa o wielu zaletach medycznych. Od milleniów wykorzystywana jest z przeznaczeniem w azjatyckiej medycynie oraz kuchni, i obecnie zdobywa jeszcze większą popularność na świecie, w tym w Polsce.
Wykorzystanie imbiru
Podstawowym przeznaczeniem imbiru jest działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne, więc niezwykle wielokrotnie wykorzystywany jest przy produkcji środków na przeziębienia. Osoby cierpiące na zaburzenia stawów odnajdą go w wyciągach. Gdy chcemy, żeby działał przeciwbólowo, możemy dodawać go do potraw (ma zwłaszcza skuteczne działanie podczas bólów głowy). Latem sprawdzi się jako środek na opuchnięte nogi, gdyż obniża obrzęk. Gdy będziemy jeść go systematycznie, usprawni naszą koncentrację oraz pracę mózgu. Imbir ułatwia trawienie, co za tym idzie działa odchudzająco! Imbir ma mnóstwo korzystnych działań, jednakże jego większe spożycie może skutkować wywołaniem wielu szkodliwych efektów, więc najlepiej przed wprowadzeniem go do diety należy skonsultować się ze specjalistą.
Imbir a odchudzanie
Jedzenie imbiru pogłębia wydatkowanie kalorii oraz umożliwia pozbycie się niepotrzebnych kilogramów. Nie jest to jednakże jedyny sposób, w jaki zamknięte w przyprawie substancje pobudzają odchudzanie. Imbir zwiększa efektywność metabolizmu, powodując wytwarzanie soków trawiennych oraz żółci. Działając rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, ułatwia pasaż jelitowy, i przy okazji zmniejsza symptomy wzdęcia czy zespołu jelita drażliwego.
Substancje bioaktywne obecne w imbirze przyczyniają się do ustabilizowania we krwi poziomu leptyny – hormonu odpowiedzialnego za poczucie sytości. Dodawanie przyprawy do potraw pozwoli więc zmniejszyć wielkość zjadanych ilości oraz obniża chęć na jedzenie między posiłkami.
Imbir usprawnia krążenie krwi, działa antyseptycznie oraz przeciwzapalnie. Dzięki temu umożliwia czyszczenie organizmu z substancji trujących, co również wspiera mechanizm odchudzania.
Imbir – jak wprowadzić go do diety?
Imbir możemy dołączać do jedzonych potraw oraz wówczas będzie to mały dodatek czy jako podstawowy składnik posiłku. Imbir wstępuję pod wieloma postaciami jak np. zamarynowany, mielony czy jako świeży korzeń. To właśnie w owej ostatniej formie jedzony jest przeważnie, jako dodatek do zimowej herbatki czy pieczone mięsa. Imbir możemy wykorzystać także odmiennie. Jako dodatek do napoi. Gdy wyciśnięty imbir połączymy z wyciągiem z cytryny, świeżymi owocami, odrobiną miodu oraz kostkami lodu z pewnością osiągniemy świeży napój, jaki ugasi pragnienie podczas letnich upałów.
Przeciwwskazania do spożycia imbiru
Imbir spożywa się w relatywnie małych ilościach oraz właściwie nie istnieje zagrożenie nadużycia zawartych w nim substancji. Ostrożność powinny jednakże zachować osoby cierpiące na choroby ze strony układu pokarmowego (np. wrzody żołądka, refluks), i również kobiety w ciąży oraz w czasie laktacji. Decyzję o systematycznym stosowaniu dużych ilości imbiru w diecie należałoby w tychże wypadkach skonsultować z lekarzem.
Imbir na odchudzanie – rezultaty
Systematyczne jedzenie imbiru może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej, gdyż zamknięte w nim substancje pobudzają metabolizm. Nie należy jednakże spodziewać się straty wagi ciała, gdy diety imbirowej nie połączy się ze zdrowym trybem życia. W okresie odchudzania jego bazę powinny stanowić zrównoważona dieta z ujemnym bilansem kalorycznym (organizmowi należy dostarczać w jedzeniu trochę mniej kalorii aniżeli pokazuje na to indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne), i również systematyczna aktywność ruchowa, ponieważ bez tego nie uda nam się schudnąć. Dlatego też zawsze musimy pamiętać, żeby spożywanie imbiru połączyć z regularnymi ćwiczeniami.