drzwi akustyczne

Niezależnie czy mieszkamy w bloku czy w domu potrzebujemy ciszy i spokoju. Pomóc nam w tym mogą odpowiednie drzwi, które zapewnią komfort, a zarazem wytłumią niechciane dźwięki. Nie zdajemy sobie bowiem często sprawy ile szkody może nam wyrządzić wszechobecny hałas – stres, zmęczenie, a nawet nerwice. Jak zatem stworzyć przytulny kąt nie ruszając się ze swojej miejscowości?

Niezdrowe hałasy

Dowiedziono, iż hałasy poniżej 35dB nie mają raczej negatywnego wpływu na człowieka, a także jego otoczenie. Są to przeważnie dźwięki natury i przyrody. Natomiast powyżej 45dB zaczynać się mogą rejestry, które powodują dyskomfort, natomiast w skrajnych przypadkach agresję.

Spokój i izolacja

Jeśli chodzi o drzwi wejściowe do mieszkania w bloku to muszą być one przede wszystkim antywłamaniowe i stabilne, ale mogą być one równie dźwiękoszczelne. Musimy pamiętać, że zwykle drzwi wypełnione są w środku tekturą o kształcie plastra miodu i nie zapewniają odpowiedniego wyciszenia – dzięki nim można zmniejszyć hałas tylko o około 15 dB. Przy codziennym hałasie z ulicy rzędu 80 dB jest to za mało. Dlatego należy się wyposażyć w drzwi o izolacji akustycznej rzędu minimum 27 decybeli.

Trzeba więc zwrócić uwagę na drzwi o wypełnieniu pianką poliuretanową lub płytą otworowo-wiórową. Nie zapominajmy, że drzwi dźwiękoszczelne z taką płytą w środku, muszą posiadać wzmocnioną ramę oraz są droższe od drzwi z wypełnieniem tzw. plastrem miodu.

Drugim sposobem na kłopot hałaśliwego sąsiedztwa są drzwi bezprzylgowe. Odznaczają się one jeszcze wyższą izolacyjnością. Taki rodzaj charakteryzuje się prostą krawędzią, która w momencie ich zamykania ustawiana jest w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą. Drzwi bezprzylgowe są przeważnie droższe od tych najbardziej popularnych systemów przylgowych oraz nie wszędzie można je zamontować. Oczywiście koszt montażu także jest wyższy. W nowym budownictwie, gdzie konstrukcja cały czas pracuje oraz osiada trzeba tutaj regulować co jakiś czas zawiasy – a w takich drzwiach są one wbudowane w ściany, ciężko więc z regulacją. Przed zakupem należy więc się zastanowić czy taki model spełni nasze oczekiwania oraz będzie możliwy do instalacji.

Nie tylko drzwi

Same drzwi mogą jednak nie wystarczyć, aby zrealizować swój zamiar wygłuszenia. Nie powinno się bagatelizować montażu i poprawnego uszczelnienia, zwróćmy uwagę czy drzwi dobrze się domykają oraz czy próg odpowiednio przylega. Nawet najlepsze drzwi przecież nie pomogą jeśli będziemy mieć szpary i szczeliny, a sąsiad akurat lubi bardzo głośno słuchać muzyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here