Bezpieczny pomiar temperatury, czyli termometry bezrtęciowe

0
1679

Najbezpieczniejszą formą pomiaru temperatury, jest ten z użyciem termometru bezrtęciowego. To prosty sposób na pomiar temperatury w domu, ponieważ, termometry bezrtęciowe nie zawierają rtęci, dlatego nie musimy się obawiać niebezpiecznych konsekwencji. Rtęć została bowiem zastąpiona bezpiecznymi substancjami, które nie są toksyczne.

Zalety termometru

Termometry bezrtęciowe są proste w obsłudze, ponieważ nie są wyposażone w zaawansowane rozwiązania elektroniczne, dlatego sprawdzą się również wśród osób starszych. Ponadto nie potrzebują żadnego źródła zasilania. Zapewniają również dokładny pomiar, który można wykonać pod pachą, doodbytniczo czy przez usta. Dokładność termometru bezrtęciowego wynosi 0,1 stopnia Celsjusza. Dodatkowo termometr jest wyposażony w pełny zakres temperatur, charakterystyczny dla tego typu urządzeń, czyli od 32 do 42 stopni Celsjusza. Dodatkowo sporym atutem, jest krótki czas pomiaru, ponieważ wystarczy już 2-4 minut, aby odczytać temperaturę. Jest też prosty w czyszczeniu, ponieważ wystarczy umyć go ciepłą wodą z mydłem. Co istotne, jak już wcześniej wspomniano, nie zawiera on żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Dlatego jeżeli termometr stłucze się, wystarczy wytrzeć ciecz, która wyciekła papierowym ręcznikiem i wyrzucić uszkodzone urządzenie.

Jak wybrać termometr bezrtęciowy?

Z pozoru wybór termometru może się wydawać błahy i niewymagający dużego zachodu. Jednak termometr termometrowi nierówny, a przecież od dokładnego pomiaru, zależy to, czy weźmiemy dane lekarstwo, czy też nie lub, czy uznamy, że należy się już zgłosić do lekarza, czy też nie ma jeszcze takiej potrzeby. Termometry bezrtęciowe dostępne w aptece, mogą zatem znacząco się od siebie różnić.

Aby wybrać najlepszy, należy zwrócić uwagę na:

  • zgodność z normą EB12740-1:2000,
  • kraj pochodzenia i producenta urządzenia,
  • cenę,
  • oznaczenie CE, które mówi o zgodności z europejskimi normami,
  • stan termometru.

Warto też mieć na uwadze, że termometry te nie nadają się do pomiaru temperatury w celu sprawdzenia owulacji, oraz ocenienia ciepłoty ciała u wcześniaków. Termometry tego typu również ciężej się strzepuje, dlatego należy zwrócić uwagę, czy zrobiliśmy to prawidłowo. Natomiast jeżeli chodzi o pomiar, są równie, jak nie dokładniejsze w porównaniu ze starszymi wersjami, wycofanymi już z obiegu, termometrów rtęciowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here