Endometrioza - podstawowe objawy

Endometrioza objawy potrafią być niekiedy dość nieoczywiste. Choć znaczna większość pań cierpi z powodu dolegliwości, które od razu zapalają lekarzom lampę z napisem „endometrioza”, to zdarzają się również inne przypadki. Dziś kilka słów o nieswoistych objawach tej choroby.

Gdy doskwiera ból brzucha…

…to może, ale NIE MUSI być endometrioza. Warto pamiętać bowiem, że nie każde dolegliwości ze strony układu pokarmowego oznaczają od razu tę chorobę. Szczególnie w przypadku pań, które napotykają trudności z zajściem w ciążę, częste jest wyszukiwanie „na siłę” dolegliwości i chorób. Jednak czasem zdarza się, że etap starania trwa nieco dłużej i nie ma w nim nic nienaturalnego. Wszelkie dolegliwości oraz wątpliwości należy zgłaszać lekarzowi, nie popadając jednak w skrajności.

Objawy endometriozy mogą dotyczyć bólu brzucha o różnym nasileniu i nieustalonym pochodzeniu. Objaw ten często nie jest rozpoznawany, bowiem kobiety przypisują ból na przykład czemuś co zjadły, a niekiedy – zakwasom z przetrenowania. O ile jest to oczywiście możliwe – to gdy dolegliwości są częste i o różnym stopniu nasilenia, warto przebadać się pod kątem endometriozy.

Endometrioza objawy – trudności z zajściem w ciążę

Wśród objawów tej choroby wskazać można również dość znaczne trudności z zajściem w ciążę w sposób naturalny. Wiele kobiet, u których nie występują żadne inne dolegliwości, które można by uznać za objawy endometriozy, cierpi właśnie ze względu na wielomiesięczne kłopoty z poczęciem dziecka. Często wówczas lekarze wykonują szereg badań, które ostatecznie prowadzą do wykrycia choroby lub potwierdzenia, że przyczyna leży gdzie indziej.

Należy również pamiętać, że nie zawsze choroba ta daje objawy w ogóle. Zdarza się, że rozwija się w organizmie bez jakichkolwiek znaków na zewnątrz, a później – zostaje wykryta przypadkiem, na przykład podczas zabiegu wykonywanego pod kątem innej dolegliwości. Również bolesność odczuwana w trakcie stosunku może – choć nie musi świadczyć o endometriozie. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie podjąć decyzję co do tego, czy wskazywane przez pacjentkę objawy rzeczywiście mogą mieć związek z tą chorobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here