Przepisy z imbirem

Winogrona to bardzo powszechna roślina. Owoce te znane są od tysiącleci, wykorzystywane były w różnych cywilizacjach. Obecnie znamy setki odmian winogron. Ci, którzy nie znają się na winogronach, dzielą je po prostu na białe i czerwone.
Czy istnieje zależność winogrona a odchudzanie? Oczywiście, że tak. Owoce winorośli zawierają substancję, która nazywa się resweratrol. Związek ten przyspiesza likwidację tkanki tłuszczowej. Szczególnie dużo tej substancji zawartej jest w skórce ciemnych czerwonych winogron. Dlatego warto w czasie odchudzania się jeść właśnie ten rodzaj winogron.
Ciemne winogrona mają także więcej zawartości żelaza. Dlatego polecane są bardziej dla kobiet w czasie miesiączkowania i po nim.
Ciemne Winogrona zawierają również więcej flawonoidów. Dzięki temu skutecznie zwalczają zły cholesterol i podwyższają poziom cholesterolu dobrego. W ten sposób zapobiegają miażdżycy i rozwojowi niektórych innych chorób, nawet tak groźnych jak zawał serca albo udar mózgu.
Zarówno ciemne winogrona, jak i jasne pomagają w nadciśnieniu tętniczym, poprzez zmniejszenie ciśnienia krwi. Zmniejszają również ryzyko rozwijania się cukrzycy.
Winogrona bardzo dobrze sprawdzają się także w profilaktyce antynowotworowej. A to dzięki właśnie flawonoidom, a także witaminom c i a. Substancje te to naturalne przeciwutleniacze, które zwalczają szkodliwe dla organizmu wolne rodniki.
Winogrona są również bardzo dobrymi owocami w przypadku leczenia chorób związanych ze złym funkcjonowaniem tarczycy. Owoce te bowiem zawierają jod.
Taką wszechstronność w leczeniu chorób i ich profilaktyce doceniła współczesna medycyna niekonwencjonalna, tworząc cały dział lecznictwa oparty jedynie na winogronach. Działy ten nazywa się ampeloterapią. Do leczenia wykorzystuje się surowe owoce, czerwone i białe wino, a także sok winogronowy.
Oprócz witaminy C i A winogrona zawierają również ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy, witaminę K, tiaminę, a także minerały: wapń, żelazo, sód, potas, selen, mangan, fosfor. W winogronach znajdziemy głównie węglowodany, ale jest to także białko i tłuszcze.
Do czego używa się winogron? Z winogron robi się oczywiście wino. Z czerwonych winogron robi się wino czerwone, a z białych winogron wino białe. Oczywiście gatunków wina jest całe mnóstwo. ponieważ wino robi się na całym świecie od setek, a nawet tysięcy lat, każdy kraj, każdy region, w którym jest odpowiedni klimat do uprawiania winorośli, opracował swoje własne receptury na robienie wina i oferuje to wino w charakterystycznych dla siebie gatunkach. Robienie wina to już obecnie zajęcia bardzo profesjonalne, mające swoje tradycje wielowiekowe. Istnieją nawet specjalne zawody, których reprezentanci zajmują się tylko i wyłącznie próbowałem smaku wina. Pierwszy z zawodów to sommelier. Zajmuje się on doradzanie w sprawie wina, a także odpowiednim podawaniem go. Pracuję najczęściej w degustatorniach i najlepszych restauracjach. Zajmuje się doborem win do odpowiednich potraw, przygotowuje kartę win.
Drugi z zawodów związanych z winem to kiper. Ocenia on smak zapach barwę, czyli ogólnie jakość wina. Wykonywane przez niego działania probiercze mają charakter swoistej sztuki, niemalże spektaklu godnego podziwiania. Posługuje się on specjalnymi określeniami, których próżno szukać gminnych zawodach. Trzeci zawód związany z winem to enolog. Jest to profesjonalista zajmujący się produkcją wina. Ale żeby być takim profesjonalistą, a nie po prostu osobą która wyrabia wino w przydomowej winnice, trzeba ukończyć specjalne studia enologiczne. Nie są one zbyt powszechne.
Rzeczpospolita Polska ma również wielowiekowe tradycje związane z wytwarzaniem wino. Oczywiście w pierwszej Rzeczypospolitej terenów nadających się do profesjonalnej uprawy winorośli było więcej, gdyż do państwa tego należały tereny o żyznych czarnoziemach i ciepłym klimacie, które obecnie stanowią część państwa sąsiedniego. Ale i dziś w trzeciej Rzeczypospolitej mamy nadające się pod uprawę winorośli regiony. Są to z pewnością Podkarpacie oraz Dolny Śląsk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here