Koktajle nie tylko dla odchudzających się

W niemal każdej polskiej kuchni można obecnie znaleźć blender. Urządzenie to bywa pomocne przy mieszaniu ciasta czy przygotowywaniu gęstych zup typu krem. Jednak jednym z jego zasadniczych zastosowań jest przygotowywanie koktajli. W ostatnich latach w Polsce przybywa ludzi uprawiających różnego rodzaju sporty. Wzrasta również świadomość w kwestii zdrowego odżywiania. Obywatelom zależy na tym, by dobrze się czuć i tak też wyglądać. Koktajl to jedno z narzędzi, pomagających w osiągnięciu takiego celu. Zasadniczo kojarzy się z dietą płynną. Jednak koktajl na odchudzanie to niejedyna opcja. Mogą po niego sięgać także osoby zadowolone ze swojego wyglądu. Stanowi bowiem świetną alternatywę dla kanapek, po które sięga się najczęściej podczas napadów głodu. Łatwo go przygotować, a jego forma usprawnia przyswajalność poszczególnych składników. Mnogość przepisów oraz receptur sprawia, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Bez względu na to, czy za konkretnymi owocami bądź warzywami nie przepada. Koktajle wskazane są też bez względu na wiek czy tryb wykonywanej pracy. Można też zawsze mieć je pod ręką. Wystarczy zamykany kubek bądź butelka.

Koktajl na odchudzanie i nie tylko przygotowuje się samodzielnie w domu. Wystarczy wspomniany już blender oraz ulubione składniki spożywczej. Najzdrowsze są przepisy warzywne, ewentualnie warzywno-owocowe. Jednak osoby aktywne jako jeden z elementów regeneracji mogą potraktować koktajl owocowy. Można do niego wrzucić garść bakalii czy nasion. Świeżości oraz cennych składników odżywczych dostarczą również zioła, na przykład świeża mięta. Tak naprawdę prosty, kilkuskładnikowy koktajl uda się przyrządzić z tego, co akurat znajduje się w kuchni. Jeżeli ktoś lubi nieco słodsze smaki, warto sięgnąć po naturalne kakao. Zaletą koktajli jest ich praktycznie nieograniczona różnorodność. Nie sposób się nimi znudzić, zwłaszcza że do wypróbowania jest ciągle tak wiele kompozycji smakowych.

Koktajle są zdrowe. Żywność w formie płynnej nie stanowi tak dużego wyzwania dla układu pokarmowe co posiłki stałe. Oczywiście zdrowy człowiek nie powinien żywić się wyłącznie koktajlami. Niemniej jednak każdego dnia można sięgnąć przynajmniej po jeden. Pamiętając, by uznać go za posiłek. Niektórzy robią błąd zakładając, że koktajl na odchudzanie to nie danie, a coś porównywalnego ze szklaną wody. W przeciwieństwie do tej ostatniej koktajle są nie tylko kaloryczne, ale bywają wręcz prawdziwą energetyczną bombą. Mogą zatem zastąpić na przykład lunch lub podwieczorek. Im późniejsza pora jego spożywania, tym lżejsza powinna być jego forma. Rano przyda się zastrzyk energii w postaci węglowodanów, natomiast wieczorem zdrowiej jest sięgać po bardziej lekkostrawne warzywa. Zasada ta dotyczy zwłaszcza osób na diecie, jej stosowanie wychodzi jednak wszystkim na zdrowie. Koktajle owocowe nie powinny być natomiast spożywane późnym wieczorem z uwagi na wysoką zawartość pobudzającego cukru.

Ludzie aktywni często sięgają po różnego rodzaju przekąski. Bezpośrednio po treningu dopada ich bowiem głód, który nie zawsze udaje się pokonać z pomocą pożywnego posiłku. Alternatywą pozostaje wówczas na przykład batonik energetyczny czy banan. Sięgając jednak po wieloskładnikowy koktajl, dostarcza się swojemu organizmowi większej ilości składników odżywczych. Trenujący swoje koktajle powinni komponować tak, by z ich pomocą uzupełniać poziom pierwiastków traconych z potem. To chociażby potas, magnez, sód, ale również wapń. W Internecie bez trudu znajdzie się przepisy na koktajle dla biegaczy i te w bardziej lekkostrawnej wersji na przykład dla miłośników jogi. Generalnie jednak warto wyrobić sobie nawyk robienia koktajli nawet wówczas gdy nie pała się miłością do treningu. Można zabrać je do pracy i sięgnąć po nie, gdy zacznie ssać w żołądku. To znacznie zdrowsze rozwiązanie niż popularne kanapki. Ograniczenie pieczywa wychodzi człowiekowi na zdrowie. A regularne przyrządzanie koktajli stanowi okazję do próbowania nowych smaków, na przykład sięgania po egzotyczne owoce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here