Jęczmień - jaki ma wpływ na odchudzanie?

Utrzymanie diety, a tym samym prawidłowej masy ciała, jest w obecnych czasach bardzo trudnym zadaniem. Szybkie tempo życia sprawia, że mamy coraz mniej czasu na przygotowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków. Sięgamy po gotowe produkty, które zazwyczaj są wysoko przetworzone i nie dostarczają nam wystarczającej ilości składników odżywczych. Skutkuje to problemami z wagą, ale także negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Niezdrowa dieta jest przyczyną nadwagi i otyłości, wskutek których często rozwija się cukrzyca oraz choroby układu krążenia. Na szczęście w ostatnich latach promowany jest zdrowy styl życia, dzięki czemu mamy większą świadomość tego, co kryje się w produktach spożywczych. Coraz częściej sięgamy po produkty pochodzące z upraw ekologicznych oraz kupujemy żywność bogatą w wiele składników odżywczych. Jednym z takich produktów jest młody, zielony jęczmień.
Jaki wpływ ma jęczmień na odchudzanie? Zawiera on dużą ilość błonnika pokarmowego, dzięki czemu oczyszcza układ trawienny i skutecznie przeciwdziała zaparciom. Błonnik w postaci celulozy, hemiceluloz i ligniny, skutecznie wspomaga pracę przewodu pokarmowego, wpływając na prawidłową perystaltykę jelit Ponadto wiążąc wodę, zwiększa objętość treści pokarmowej. Jęczmień reguluje także stężenie glukozy we krwi, co przekłada się na spowolnienie procesu jej wchłaniania.Jest więc sprzymierzeńcem w walce z cukrzycą. Błonnik nierozpuszczalny ma także pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową. Dzięki niemu cholesterol jest skuteczniej wydalany z kałem, co wpływa na zmniejszenie jego stężenia we krwi. W obecności błonnika pochodzącego z zielonego jęczmienia wolniej wchłaniają się również tłuszcze nasycone. Są one efektywniej wydalane z organizmu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania chorób, m.in. miażdżycy.
Niebagatelny wpływ jęczmienia na odchudzanie przejawia się także dzięki jego zdolności do wychwytywania związków toksycznych, które są przez to skuteczniej usuwane z organizmu. Dzięki właściwościom odtruwającym nasz organizm lepiej funkcjonuje, a skóra staje się gładsza i piękniejsza.
W młodym jęczmieniu znajdziemy też wiele witamin i minerałów, na których niedobór możemy cierpieć w trakcie stosowania diety lub nieprawidłowo się odżywiając. Stanowi on bogate źródło witamin grupy B, takich jak witaminy B1, B2, B3, B6, kwas foliowy, biotyna oraz kwas pantotenowy,witaminy C i E oraz β-karoten. Nie brakuje w nim także przeciwutleniaczy, które neutralizują szkodliwe dla zdrowia i przyspieszające starzenie wolne rodniki. Ponadto młody jęczmień jest źródłem choliny, wapnia, żelaza, cynku, magnezu i wielu enzymów. W zielonych łodygach jęczmienia znajdziemy chlorofil i naturalne hormony. Chlorofil działa oczyszczająco i przeciwzapalnie. Usuwa toksyny z organizmu i wpływa na rozwój pozytywnej mikroflory jelitowej człowieka, co przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Wszystko to sprawia, że zielony jęczmień jest jednym z najpopularniejszych w ostatnich czasach produktów wspomagających proces odchudzania. Przede wszystkim jęczmień na odchudzanie jest stosowany w związku z dużą zawartością błonnika, który pęczniejąc w jelitach, daje poczucie sytości. Dzięki temu szybciej się najadamy i spożywamy mniejsze porcje posiłku.
Zielony jęczmień jest dostępny w sprzedaży w postaci proszku lub tabletek. Godnym polecenia jest produkt w pierwszej formie, gdyż jest on mniej przetworzony. Tabletki zawierają dodatkowe substancje wypełniające.
Zielony jęczmień można kupić w postaci proszku, który może być świetnym dodatkiem do musli, owsianki, koktajli lub sałatek. Należy spożywać go na zimno, ponieważ wysoka temperatura powoduje utratę większości cennych składników odżywczych. Warto spożywać go codziennie – standardowa dzienna dawka jęczmienia to jedynie 2 g, czyli jedna łyżeczka.
Zielony jęczmień stanowi doskonały sposób na walkę ze zbędnymi kilogramami i dostarcza organizmowi cennych składników. Trzeba jednak pamiętać, że podstawą sukcesu jest zdrowa, zbilansowania dieta oraz codzienna aktywność fizyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here